جراحی بینی

جراحی بینی در افراد مبتلا به دیابت

جراحی بینی در افراد مبتلا به دیابت :

دیابت : یکی از شایعترین بیماریهای متابولیک (سوخت و ساز) است.سلولهای انسانی برای فعالیت عادی خود به انرژی نیاز دارند . گلوکز (قند) خون یکی از منابع مهمی ست.که انرژی لازم برای فعالیت عادی سلولهای بدن را تامین میکند . در بیماری دیابت ، متابولیزم گلوکز یا سوخت و ساز آن دچار اشکال میشود . لذا تعادل قند خون بهم میریزد ، که مشکلاتی را در تمام ارگانهای بدن باعث میشود . در ادامه به موضوع ” جراحی بینی در افراد مبتلا به دیابت ” خواهیم پرداخت . ( جراحی بینی در افراد مبتلا به دیابت )

جراحی بینی در افراد مبتلا به دیابتبیماری دیابت : در بالا اشاره شد که در دیابت سوخت وساز قند خون دچار اشکال میشود . حال ، چگونه ؟ انسولین ماده ای (هورمون) است . که از غده پانکراس ترشح میشود ، و باعث ورود گلوکز بداخل سلولها میگردد ، و نیز مصرف گلوکز در داخل سلولها برای تولید انرژی را تنظیم و کنترل میکند . که با اینکار قند خون را پایین میآورد . در دیابت ، توانایی تولید انسولین از بین میرود (نوع یک ) یا بدن در مقابل عملکرد انسولین مقاومت بخرج میدهد (نوع دو) . در هر صورت انسولین قادر به انجام وظیفه اصلی خود نیست ومیزان قند خون بالا رفته و مشکلاتی را در سایر اعضا بدن پدید میآورد.

 

دیابت دو نوع است: 1)  دیابت نوع اول    2) دیابت نوع دوم

دیابت نوع اول :

این نوع 5 الی 10 % بیماران دیابتی را تشکیل میدهد ، ارثی بوده ، معمولا قبل از 30 سالگی ظاهر میشود . در دیابت نوع اول سلولهای بتا موجود در غده پانکراس تخریب شده ، در نتیجه تولید انسولین با اشکال مواجه میشود . پس دیابت نوع اول ، دیابت وابسته به انسولین نامیده میشود. ( جراحی بینی در افراد مبتلا به دیابت )

دیابت نوع دوم :

نوع دوم دیابت 90 الی 95 % بیماران دیابت را در بر میگیرد . در نوع دوم ، انسولین تولید میشود اما بدن در مقابل عملکرد این هورمون مقاومت نشان میدهد . لذا انسولین قادر به انجام وظیفه اصلی خود نیست . پس گلوکز در دسترس سلولها برای تولید انرژی قرار نمیگیرد ، پس میزان قند خون مجددا بالا میرود .

جراحی بینی در افراد مبتلا به بیماری دیابت :

میزان قند خون در افراد ، از موارد مهمی ست که در عمل بینی باید بررسی و کنترل شود . افراد دیابتی به دلیل احتمال بروز مشکلات خاص پس از جراحی بینی ، از انجام اینکار واهمه دارند . همیشه این سوال مطرح است . آیا افراد دیابتی قادر به انجام جراحی زیبایی بینی هستند یا خیر.

بیماران دیابتی در صورت رعایت موارد ذیل قادر به انجام جراحی زیبایی بینی خواهند بود .  در جلسه مشاوره پیش از جراحی ، لازمست فرد بیماری دیابت خود را باطلاع پزشک برساند ، و سوابق بیماری و داروی مصرفی را با پزشک در میان بگذارد . آزمایشات لازم برای تعیین میزان قند خون انجام میشود . اگر قند خون بالا بود . کنترل لازم توسط پزشک انجام خواهد شد . لازم به ذکر است که قند خون ناشتا حدود 150mg در صد یا کمتر، منعی برای جراحی بینی ندارد .

دکتر جواد پورجبار

جراح و متخصص گوش ، حلق ، بینی و حنجره

جراحی بینی , جراحی بینی استخوانی , مراحل جراحی بینی , جراحی بینی گوشتی , انواع روش های جراحی بینی )

Call Now Button