جراحی بینی
07 ژوئن

سپتوپلاستی

سپتوپلاستی

تیغه بینی در حالت نرمال بایست در وسط بینی ( بین دو حفره ) قرار گرفته شود زمانی که این تیغه از جای خود منحرف می شود ، غضروف اضافی ایجاد می گردد و علاوه بر آن ، حفره مجاور بینی به دلیل جا به جا شدن ، جلوی عبور هوا را می گیرد و اغلب حفره های مجاور گشاد می شوند . سپتوپلاستی نوعی عمل جراحی بینی است که تحت بی هوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام گرفته و جای تیغه بینی  که در قسمت وسط بینی قرار دارد ، اصلاح می گردد .

سپتوپلاستی

 

 

چه زمان سپتوپلاستی انجام می شود ؟

زمانی که سپتوم بینی دچار انحراف شود فرد با مشکلات تنفسی و درد همراه با خون دماغ شدن روبرو می شود و بایست تحت جراحی سپتوپلاستی قرار گیرد تا این گونه مشکلاتش برطرف گردد.

جراحی سپتـوپلاستی به گونه ایی است باید غضروف اضافی که در اثر انحراف ایجاد می گردد برداشته شود . بعد از اینکه بیمار تحت بیهوشی عمومی یا موضعی قرار گرفت جراح روی تیغه بینی( از طریق سوراخ های بینی ) برشی ایجاد می کند وبه قسمت های غضروف اضافی دسترسی می یابد سپس با بیرون کشیدن قسمت های اضافی استخوان و غضروف ، تیغه بینی بخیه و سرجایش محکم می گردد .

در جراحی سپتوپلاستی عملی به نام تامپون وجود دارد که توسط آن درون بینی با گاز پانسمان فشرده به مدت چند روز پر می شود .

لازم است اضافه کنم که در سپتوپلاستی ، تیغه های منعطف همراه با سوراخ هایی که در آن تعبیه شده است  توسط بخیه سرجایشان درون بینی قرار داده  می شود و محکم می گردد . داخل بینی گاهی اوقات پانسمان می شود و گاهی نیازی نیست . برای جذب خون یه تکه گاز پانسمان در قسمت پایین بینی چسبانده می شود . این تیغه L شکل بعد از هفت الی ده روز باید برداشته شوند .

هدف از جراحی

هدف اصلی در جراحی سپتوپلاستی این است انحراف سپتوم بینی از بین برود و اصلاح شود تا مسیر جریان هوا در داخل بینی به درستی انجام گردد .

بعد از جراحی سپتوپلاستی ، بینی بیمار ممکن است تا حدی ورم کند و دچار کبودی شود که جای نگرانی نیست . هم چنین برای جلوگیری از عفونت استفاده یک دوره کامل آنتی بیوتیک برای بیمار توصیه می گردد .

 

دکتر جواد پورجبار

جراح و متخصص گوش ، حلق ، بینی و حنجره

( جراحی بینی , جراحی بینی استخوانی , مراحل جراحی بینی , جراحی بینی گوشتی , انواع روش های جراحی بینی )

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

جراحی زیبایی بینی
اولین اقدام به منظور انجام جراحی بینی ، انتخاب یک جراح بینی مناسب و متبحر است زیرا اکثرا متقاضیان تنها نتایج زیبایی حاصل شده پس از عمل را بررسی می کنند و کمتر به تنفس پس از جراحی بینی توجه دارند.

پاسخ

1 × چهار =