جراحی بینی

جراحی گوش

برای رفع نواقص گوش ، افراد می توانند جراحی گوش انجام دهند و تاثیرات مثبت آن را برای زیبایی چهره مشاهده کنند. گوش ها از اعضایی هستند که در معرض دید عموم قرار دارند و با موها نیز نمی توان آن ها را برای همیشه پوشاند. به همین دلیل توصیه می شود افرادی که دچار نواقص در ناحیه گوش هستند ، برای انجام جراحی زیبایی گوش اقدام کنند. علاوه بر بزرگسالانی که بر اثر حادثه دچار نواقص گوش می شوند ، برخی از کودکان نیز با وجود نواقصی در گوش متولد می شوند. با مراجعه به دکتر جواد پورجبار می توانید این جراحی زیبایی را انجام دهید.

جراحی گوش

جراحی زیبایی گوش در کودکان

همانطور که گفته شد برخی از کودکان با وجود نواقصی چون بزرگ بودن گوش ها ، ایراد در لاله گوش و غیره متولد می شوند. اینگونه کودکان باید در کودکی درمان شوند و اگر درمان نشوند ، علاوه بر کاهش زیبایی چهره می توانند دچار مریضی های روحی مانند افسردگی شوند. متاسفانه در بین کودکان تمسخر یکدیگر دیده می شود و به علت اینکه از عوارض چنین کاری بی خبر هستند ، تا مدت های طولانی به تمسخر کودکی که دچار نقص است ادامه می دهند. بزرگ بودن گوش ها یا سایر ایرادات ، از مواردی هستند که امکان دارد توسط کودکان دیگر به تمسخر گرفته شود. مورد تمسخر واقع شدن در روحیه فرد تاثیرات مخربی دارد و به مرور زمان می تواند کودک را منزوی کند. به همین دلیل ، والدین باید نواقص گوش کودک خود را در سنین کودکی برطرف نمایند.

مزایای اتوپلاستی در کودکان و بزرگسالان

 • مهم ترین مزیت اتوپلاستی ماندگاری دائمی نتایج آن است.
 • پس از انجام عمل زیبایی گوش نیاز به جراحی مجدد گوش نیست و اصلاحاتی که در ناحیه گوش انجام می شود برای همیشه ماندگار است.
 • جراح گوش در اتوپلاستی بخیه ها را در پشت گوش می زند به همین دلیل پس از اتوپلاستی جای هیچ گونه بخیه ای مشاهده نمی شود.

جراحی گوش

دلایل انجام اتوپلاستی

 • بزرگ بودن بیش از حد گوش ها
 • عدم تقارن گوش ها
 • نداشتن لاله گوش
 • طبیعی نبودن ظاهر گوش
 • رفع نواقصی که بر اثر حادثه به وجود آمده اند.

یک جراح متخصص گوش ماهر به خوبی می تواند  بخشی از بافت گوش را که بر اثر حادثه از بین رفته است را باز سازی کند.

کاندید های مناسب جراحی زیبایی گوش

 • افرادی که بر اثر حادثه بافت گوش را از دست داده اند.
 • افرادی که نواقص گوش زیبایی چهره شان را تحت تاثیر قرار می دهند.
 • و در آخر کودکانی که دارای نقص در گوش هستند.

بهترین کاندید جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی کودکان هستند ؛ زیرا اگر جراحی گوش در سنین کودکی انجام شود ، تاثیرات مثبتی در روحیه فرد دارد.

متقاضیان عمل گوش باید بدانند که با توجه به اینکه عمل گوش نتایج ماندگاری دارد ، باید در انتخاب جراح متخصص گوش نهایت دقت خود را به کار برند و بهترین را انتخاب کنند. اگر جراح گوش مهارت لازم را نداشته باشد ، امکان بروز خونریزی ، مشکلات شنوایی و غیره وجود دارد. به همین دلیل تاکید می شود که در انتخاب جراح دقت بسیاری داشته باشید.

چک کردن وضعیت جسمی فرد از اقدامات قبل از جراحی گوش

به یاد داشته باشید که هدف پزشک از انجام جراحی گوش این است که در کنار سلامت جسمانی او ، زیبایی را نیز برای گوش ها به ارمغان بیاورد ، حال هر گونه عاملی که بخواهد با این هدف مغایرت داشته باشد ، توسط پزشک انجام نخواهد شد.

بررسی شرایط بیمار از نظر جسمی. بدون شک انجام هرگونه آزمایشی که پزشک قبل از اتوپلاستی برایتان تجویز کرده است بسیار حائز اهمیت است ؛ زیرا در صورت ابتلا به بیماری هایی نظیر لوپوس یا اختلالات قلبی ، ممکن است این پروسه برایتان خطرناک باشد.

بررسی شرایط بیمار از نظر روحی. یکی دیگر از اقدامات قبل از جراحی گوش این است که پزشک ابتدا هدف بیمار را از جراحی جویا می شود. حال اگر فردی به دلیل افسردگی و مشکلات روانی خواهان تغییر شکل به ظاهر گوش خود باشد ، پزشک این پروسه را برای او پیشنهاد نخواهد کرد.

اقدامات لازم شب قبل از انجام جراحی گوش

شاید از خود بپرسید که در شب پیش از جراحی گوش باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟ برای پاسخ به سوالتان باید اظهار کنیم که دور کردن استرس و اضطراب از خود ، بسیار مهم است ؛ زیرا این جراحی بسیار ایمن بوده و خطری برای شنوایی شما ایجاد نخواهد کرد . پس از آن به دلیل تزریق داروی بیهوشی در روز عمل ، معده فرد باید خالی بوده تا از ایجاد هر گونه اختلال در جراحی جلوگیری شود. به همین دلیل ، از 6 تا 8 ساعت قبل از جراحی ، چیزی میل نکرده و بگذارید دستگاه گوارش شما در حالت استراحت قرار بگیرند. همچنین توصیه می شود با گرفتن دوش آب گرم ، خود را برای انجام این پروسه آماده سازید.

جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش

ایجاد برش در گوش ها به منظور دسترسی به غضروف های گوش و برطرف کردن ایرادات موجود در این عضو ، عوارضی موقتی ، همچون کبودی و ورم در آن پدید خواهد آورد که با رعایت مراقبت هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم می توان در روند بهبودی این عوارض تسریع ایجاد نموده و به بهترین نتایج از اتوپلاستی دست پیدا کرد. این نکات عبارتنداز:

 • برای اینکه گوش ها بعد از اتوپلاستی پوشانده شوند ، پزشک بلافاصله بعد از اتمام جراحی یک پانسمان بزرگ بر روی آن ها قرار می دهد.
 • با صلاحدید پزشک این پانسمان بعد از گذشت 1 تا 7 روز از روی گوش ها برداشته شده و یک بانداژ یا سربند که وظیفه حفظ گوش ها در برابر ضربه و خم شدگی و همچنین ثابت نگه داشتن آن ها در موقعیت جدید را دارد جایگزین پانسمان می شود.
 • به مدت 2 هفته باید به طور مداوم از این سربند استفاده کرده و بعد از 2 هفته فقط شب ها از سربند استفاده نمایید.
 • از پوشیدن لباس هایی با یقه تنگ اجتناب کرده و لباس های دکمه دار بپوشید ؛ زیرا خارج کردن و پوشیدن آن ها به گوش ها فشار و آسیبی وارد نمی کند.
 • از استنشاق دود، مصرف مواد حاوی نیکوتین همچون سیگار و دخانیات بعد از جراحی زیبایی گوش بپرهیزید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش :

 • به صورت طاقباز خوابیده و زیر سر را با گذاشتن چند بالشت بالا نگه دارید.
 • از خوابیدن به پهلو اجتناب نمایید ؛ زیرا این کار موجب تحت فشار قرار گرفتن گوش ها شده و امکان آسیب به گوش در این حالت وجود دارد.
 • به هیچ عنوان گوش ها را مالش نداده و آن ها را دستکاری نکنید.
 • خارج شدن مایعات بعد از جراحی از گوش ها طبیعی است ؛ در این صورت می توانید آن را با پنبه و هیدروژن پراکسید پاک کنید. دقت کنید که پنبه به کانال گوش وارد نشود.
 • در صورت احساس ناراحتی و درد مسکن های تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید.
 • از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند ، همچون هویج بپرهیزید ؛ زیرا عمل جویدن موجب ایجاد فشار به گوش ها و در نتیجه شدت یافتن ورم گوش ها می شود.
 • مصرف میوه، میگو ، سبزیجات ، ماهی و مواد حاوی فیبر را در رژیم غذایی خود به میزان زیاد بگنجانید.
 • برای انجام این جراحی زیبایی لازم است تا فرد تحت بیهوشی قرار گیرد ، به همین دلیل ممکن است بعد از جراحی افراد احساس سرگیجه یا حالت تهوع داشته باشند که جای نگرانی نیست.

هزینه جراحی گوش

هزینه خصوصاً برای جراحی هایی که به دلیل داشتن ماهیت زیبایی ، از سوی شرکت های بیمه تحت پوشش قرار داده نمی شوند ، برای بیمار یک دغدغه محسوب می شود. اما از طرف دیگر ، این جراحی قرار است بر روی یکی از اندام های بارز در چهره یعنی گوش ها انجام شود. از اینرو ، کوچک ترین ایرادات ناشی از بی تجربگی جراح ، به وضوح خود را نشان خواهد داد. با توجه به بالا بودن سطح اهمیت نتیجه جراحی ، بدون تردید ، انتخاب یک جراح خوب ، از نظر الویت در راس قرار دارد و فاکتورهایی از قبیل هزینه ، نباید باعث نادیده گرفته شدن اهمیت آن شود.

چگونه بهترین جراح گوش را انتخاب کنیم؟

انتخاب یک جراح گوش خوب ، ماهر و با تجربه ، یک فاز بسیار حساس و مهم محسوب می شود ؛ چرا که رابطه آن با دستیابی به یک نتیجه رضایت بخش ، یک رابطه مستقیم است. گوش ها در طرفین سر قرار دارند. بنابراین متقارن بودن وضعیت قرارگرفتن آنها بسیار حائز اهمیت است. اگر جراح از مهارت و تجربه کافی برخوردار نباشد ، و گوش ها در موقعیت کاملاً متقارن در طرفین سر قرار نگرفته یا زاویه عقب کشیده شدن آنها ، حرفه ای نباشد ، از نمای روبرو ، بدشکل بوده و نتیجه مورد نظر را تحت تاثیر منفی قرار خواهند داد. این مورد تنها یکی از عوارضی است که ممکن است در صورت عدم وسواس به خرج دادن در انتخاب جراح ، نتیجه جراحی را تهدید کند. بنابراین ، حتماً در فاز انتخاب بهترین جراح گوش ، نهایت دقت خود را به کار ببندید.

بهترین سن جراحی گوش

عمل زیبایی گوش در هر سنی قابل اجراست ولی بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که بعد از رسیدن گوش به رشد کامل ، به انجام آن اقدام شود. گوش ها اغلب در بین سنین 5-12 سالگی ، به رشد کامل دست پیدا می کنند. زمانی که گوش اصطلاحاً دفرمه باشد یا زاویه آن نسبت به جمجمه ، غیر عادی باشد ، از روبرو ، نمای بسیار زشت را پیدا کرده و لازم است با قرار گرفتن تحت جراحی ، این ناهنجاری ، درمان شود.

آیا جراحی گوش درد دارد ؟

عمل گوش نیز مانند هر فرایند جراحی دیگری دارای ماهیت تهاجمی می باشد ؛ به این معنی که اجرای آن با مداخله تیغ جراحی محقق شده است. بدیهی است که بعد از جراحی ، تجربه درد ، یک تجربه قابل انتظار باشد. اما لازم به ذکر است که خود عمل ، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و در نتیجه بیمار در طول فرایند ، هیچ دردی را حس نمی کند. بعد از عمل نیز داروهای مسکن تجویز می شود که به مدیریت درد کمک می کند. به طور کلی ، آستانه تحمل درد در بیماران مختلف ، متفاوت است. از اینرو ، هر یک از آنها تجربه متفاوتی از این عارضه بعد از عمل را دارند. آمار به دست آمده در خصوص تحقیقات مربوط به تجربه درد ، بعد از عمل گوش نشان می دهد که اکثر بیماران ، از این فرایند بعنوان یک تجربه بدون درد یاد می کنند.